Reklama
Start Biblioteka
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 23 kwietnia 2020 15:19

 

23 kwietnia 2019 roku obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To wyjątkowe święto dla wszystkich miłośników książek i bibliofilów jest obchodzone jest po raz 25. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiono w 1995 roku.

Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega, Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

Dziś Światowy Dzień Książki!
Czy tęsknicie za naszą biblioteką pełną książek? Ja tęsknię najbardziej za Czytelnikami. Mam Was przed oczami... jakby to było wczoraj. Tymczasem serdecznie Was pozdrawiam i wierzę, że Wasze biblioteczki domowe żyją - teraz jest czas na te książki odłożone "na później", "po klasówce", "po wycieczce" itp. Można też czytać ebooki.

Przypominamy o akcji czytelnicze4j  "Czytam, bo mam Was". Czekam na Wasze zaczytane prace w gronie rodzinnym, z dorosłym bratem, z zupełnie maleńką siostrą, z czworonogami i ulubionymi maskotkami. Dam Wam jeszcze trochę czasu i czekam na prace do 6 maja 2020r.

Przedstawiam również garść informacji o Prawie Autorskim, które dziś świętuje wraz z książką. Nie jest to przypadek!

Prawo autorskie, to temat niełatwy i bardzo obszerny. Czy rysunek Hani jest utworem? A wypracowanie Julki? Czy wiersz Janka to też utwór? Tak!

Takie dzieła to przejawy działalności twórczej o indywidualnym charakterze. Każda praca jest inna, a więc indywidualna, oryginalna! Utwory te podlegają ochronie, takiej samej jak zdjęcia, hasła  reklamowe, filmy, utwory muzyczne, książki, artykuły, strony internetowe itp. Co to znaczy, że utwór jest chroniony prawem? Nikt nie może podpisać się pod cudzym rysunkiem czy wierszem. Autor nie musi być pełnoletni, aby jego utwory były chronione.

Dozwolony użytek osobisty - prawo pozwala korzystać z utworów (w celu rozrywkowym, naukowym, kolekcjonerskim) bez ograniczeń, jednak nie można na tym zarabiać.

Dozwolony użytek publiczny - prawo pozwala na korzystanie z utworów innych osób w celach edukacyjnych, naukowych i kulturalnych. Aby dowiedzieć się kim był Leonardo da Vinci czy Krzysztof Penderecki uczniowie musza mieć dostęp do ich dzieł!

Prawo cytatu - dopuszcza udostępnienie fragmentu utworu, który opisujemy lub wyrażamy opinię o nim, możemy też wydrukować ten fragment w gazetce szkolnej. Nie można tworzyć utworu, który składałby się z samych cytatów! Podajemy zawsze tytuł utworu oraz autora. Jeżeli cytujemy fragment strony internetowej np. blog - podajemy zawsze jego adres.

Ochrona wizerunku osób. Nie możemy rozpowszechniać zdjęcia Julki, publikować w Internecie zdjęcia Hani czy Janka. To jest zabronione! Jeżeli jednak Julka i Hania wybiorą się na koncert plenerowy do Łazienek (czyli według prawa będą uczestniczkami zgromadzenia), możemy opublikować ich zdjęcie. Wizerunki osób pełniących funkcje publiczne mogą być rozpowszechniane bez zezwolenia. Jeżeli Janek zostanie prezydentem, to wtedy będziemy wszędzie się chwalić, że jest absolwentem naszej szkoły i dołączać jego aktualne zdjęcie. Nie będzie to wbrew prawu.

Uczymy się korzystać z cudzych utworów mądrze, nie łamiąc prawa.
Pozdrawiam
L.Siast

 

 

e-dziennik

Reklama

Wirtualna Gazetka

Aktualności


Dzisiaj jest: Poniedziałek
29 Kwietnia 2024
Imieniny obchodzą
Angelina, Augustyn, Bogusław, Hugo,
Hugon, Paulin, Piotr, Rita, Robert,
Roberta, Sybilla

Do końca roku zostało 247 dni.
Zodiak: Byk

Akcje w szkole

Odliczanie

Do wakacji pozostało:



© 2011 Szkoła Podstawowa w Trzebownisku. Hosting dostarcza JVMHost.