Reklama
Start Biblioteka
Wakacyjna wędrówka śladami polskich pisarzy
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 22 czerwca 2020 17:54

 

Nadchodzą wakacje – czas słońca, zabawy, wspaniałych wędrówek i letniej przygody.Pewnie niektórzy z Was mają już wakacyjne plany, a inni jeszcze nie.

Czy to będą góry?
A może marzy Wam się morze?
Niektórzy na pewno chcieliby żeglować po jeziorze!
A kto chciałby zobaczyć Disneyland w Paryżu?
Wolicie Energylandię?
A jak z Waszą kondycją fizyczną? W Krynicy Zdroju powstała piękna wieża widokowa…

Moja propozycja to przyjemne z pożytecznym…

1) Dworek Marii Konopnickiej w Żarnowcu - misją muzeum jest gromadzenie i przechowywanie dóbr kultury po wybitnej poetce i pisarce, w tym zabytkówi materiałów dokumentacyjnych w zakresie literatury polskiej, sztuki, historii oraz upowszechnianie wiedzy o Marii Konopnickiej.

Zacznijcie od wirtualnego zwiedzania:

http://wmp.podkarpackie.pl/muzeum-marii-konopnickiej-w-zarnowcu/

 2) Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie - muzeum biograficzno-literackie najwybitniejszego pisarza polskiego pozytywizmu zajmuje sale w Pałacu Małachowskich, w których Bolesław Prus zamieszkiwał niejednokrotnie podczas wakacji. Muzeum gromadzi pamiątki i materiały dokumentujące życie i twórczość pisarza, ze szczególnym uwzględnieniem jego związków z Nałęczowem i rodzinną Ziemią Lubelską.

 

3) Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku -

 Oblęgorek oczarował mnie zupełnie... pisał Sienkiewicz w jednym z listów. Majątek ofiarowany Sienkiewiczowi przez społeczeństwo polskie w 1900 r., z okazji jubileuszu 25–lecia pracy literackiej, został w 1956 r. przekazany przez jego dzieci na rzecz utworzenia muzeum, które otwarto 26 października 1958 r. Jego pierwszym kustoszem została synowa pisarza - Zuzanna Sienkiewicz.

Położony na skarpie pałacyk, wybudowany został w latach 1900-1902. Pisarz traktował go jako letnią rezydencję. Stoi on, jak niegdyś, w starym parku, urządzonym przez znanego warszawskiego ogrodnika – Franciszka Szaniora – twórcę Ogrodu Saskiego. Wiedzie do niego piękna, 4-rzędowa aleja lipowa. 

 

4) Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego - 

 W 1964 r. przypadała setna rocznica urodzin autora „Syzyfowych prac”. W celu jej upamiętnienia powstało w Kielcach Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego.

Siedzibę swą znalazło w części gmachu, zbudowanego w latach 1724-1727 z inicjatywy biskupa krakowskiego Konstantego Felicjana Szaniawskiego, z przeznaczeniem na szkołę. I tu właśnie w latach 1874-1886 nauki pobierał Stefan Żeromski.

Inicjatorką powstania Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego była kustosz Aleksandra Dobrowolska, posiadająca doświadczenie w tworzeniu wystaw poświęconych wielkim pisarzom - Henrykowi Sienkiewiczowi, Janowi Kochanowskiemu. Wsparli ją: prof. Stanisław Lorentz, prof. Henryk Markiewicz i prof. Kazimierz Wyka oraz córka pisarza – Monika Żeromska.

Uroczyste otwarcie placówki miało miejsce 28 czerwca 1965 roku. W przemówieniu, wygłoszonym wówczas, podkreślono ideę przewodnią, wymowę i przesłanie, jakie ma powstanie nowej instytucji, zaakcentowano także jego wymiar i rangę.

Wystawa biograficzno-literacka, znajdująca się na piętrze budynku, obejmuje lata dziecięca i szkolne autora „Wiernej rzeki”. Ekspozycja w układzie chronologicznym prezentuje: historię budynku i szkoły, domu i dziejów rodziny Żeromskich oraz czas edukacji szkolnej autora „Przedwiośnia”. Ostatnia część ekspozycji poświęcona pracy i twórczości Żeromskiego, ukazuje najcenniejsze pamiątki po pisarzu – listy, rękopisy utworów oraz ich pierwsze wydania.
W zbiorach muzeum znajduje się „perełka” - płyta gramofonowa z nagranym głosem Stefana Żeromskiego.

 

 5) Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza w Warszawie – muzeum historii literatury utworzone w 1950. Działalność rozpoczęło w 1952. Muzeum mieści się w sześciu połączonych kamienicach: Orelmusowskiej i Winklerowskiej przy Rynku Starego Miasta oraz czterech kamienicach przy ul. Brzozowej.

W zbiorach Muzeum Literatury są m.in. manuskrypty, takie jak jedyny istniejący autograf Grażyny, księgozbiory i przedmioty z gabinetów pisarzy, takich jak Julian TuwimLeopold StaffMaria DąbrowskaWitold Gombrowicz. Jest tam także jedyny ocalały film z udziałem Witkacego zrekonstruowany cyfrowo w 2015.

 

Jeżeli wybierzecie się choćby do jednego z proponowanych  miejsc, to koniecznie pochwalcie się wrażeniami.
Mam nadzieję, że po wakacjach spotkamy się już w naszej bibliotece i opowiecie mi o wakacyjnych przygodach.


Pozdrawiam
Bibliotekarka L. Siast

 

e-dziennik

Reklama

Wirtualna Gazetka

Aktualności


Dzisiaj jest: Poniedziałek
29 Kwietnia 2024
Imieniny obchodzą
Angelina, Augustyn, Bogusław, Hugo,
Hugon, Paulin, Piotr, Rita, Robert,
Roberta, Sybilla

Do końca roku zostało 247 dni.
Zodiak: Byk

Akcje w szkole

Odliczanie

Do wakacji pozostało:



© 2011 Szkoła Podstawowa w Trzebownisku. Hosting dostarcza JVMHost.