Reklama
Start Liga matematyczna
liga6
Wpisany przez Administrator   

 

SZKOLNA LIGA MATEMATYCZNA 

klasa VI

kwiecień 2024

Zadanie 1.

Bartek chciał wyczyścić dywan o wymiarach 4 m x 6 m. W łazience znalazł butelkę zawierającą 400 ml płynu do czyszczenia dywanu. Na opakowaniu podano, że 20 ml wystarcza do wyczyszczenia 2 m2 dywanu. Czy Bartkowi wystarczy płynu? Odpowiedź uzasadnij.

 

Zadanie 2.

Z tektury w kształcie kwadratu o boku 25cm Kinga chciała zrobić pudełko (bez pokrywki) więc z czterech rogów tektury wycięła kwadrat o boku 4 cm każdy. Ile tektury zużyła Kinga na pudełko?

 

Zadanie 3.

Wyobraźmy sobie, że mamy trzy miski o następujących pojemnościach:

W misce A (o pojemności 8 litrów) znajduje się 5 litrów wody.
W misce B (o pojemności 5 litrów) znajdują się 3 litry wody.
W misce C (o pojemności 3 litrów) znajdują się 2 litry wody.

Czy można odmierzyć dokładnie 1 litr, przelewając wodę tylko dwa razy?

 

Rozwiązania zadań prosimy składać
do 26 kwietnia 2024 r. do p. Agnieszki Bawor


 


marzec 2024

1. Obwód prostokąta zbudowanego z dwudziestu jednakowych kwadratów wynosi 126. Jakie może być pole tego prostokąta?
Rozważ wszystkie przypadki.

 

2. Suma długości wszystkich krawędzi graniastosłupa prostego siedmiokątnego jest równa 100 cm. Oblicz obwód podstawy, jeśli wysokość graniastosłupa wynosi 8 cm.

 

3. W pewnej klasie jest 30 uczniów. Wśród nich jest 5 takich, którzy mają brata i siostrę, oraz 7 takich, którzy nie mają ani brata ani siostry. Ilu uczniów tej klasy ma brata, jeśli wiadomo, że 13 ma siostrę. Odpowiedź uzasadnij.

 

Rozwiązania zadań prosimy składać na kartkach formatu A4
do 26 marca 2024 r. do p. Agnieszki Bawor

 

 


styczeń 2024


1. Wojtek idzie do szkoły 15 minut, a wraca o 5 minut dłużej. Z jaką prędkością wraca ze szkoły, jeżeli do szkoły idzie z prędkością 4 km/h? Zapisz wszystkie obliczenia.

 

2. Jaki kąt tworzą wskazówki zegara o godzinie 12:30 ? Zapisz obliczenia (możesz wspomóc się rysunkiem pomocniczym).

 

3. Przełóż dwie zapałki tak aby otrzymać równość prawdziwą:

 

Uwaga! Zadanie ma więcej niż jedno rozwiązanie.

 

Rozwiązania zadań prosimy składać
do 25 stycznia 2024 r. do p. Agnieszki Bawor

 

 


grudzień 2023

 

1. Dwóch Mikołajów rozdało już prawie wszystkie prezenty. Gdyby pierwszy oddał drugiemu jeden prezent, to mieliby tyle samo prezentów, a  gdyby drugi oddał pierwszemu  jeden prezent, to pierwszy miałby ich dwa razy więcej niż drugi. Ile prezentów zostało każdemu z nich?

 

2. Asia i Wojtek otrzymali w piątek od Mikołaja po tyle samo cukierków. W tym samym dniu Asia zjadła czwartą część swoich cukierków, a Wojtek zjadł 4 cukierki. W sobotę Asia zjadła trzecią część pozostałych cukierków, a Wojtek – 3 cukierki. W niedzielę Asia zjadła połowę z tego, co jej zostało, a Wojtek – 2 cukierki. Wówczas spostrzegli, że obojgu zostało po tyle samo cukierków. Po ile cukierków dostali od Mikołaja?

 

3. Święty Mikołaj w tym roku ma wyjątkowo duży brzuch.  Jaką średnicę ma brzuch Mikołaja, wiedząc, że promień jest 16 razy mniejszy od liczby , której cyfrą setek jest 3, cyfra dziesiątek jest o 3 mniejsza od cyfry setek, a cyfra jedności jest ilorazem liczb 44 i 11.

 

Rozwiązania zadań prosimy składać na kartkach formatu A4
do 21 grudnia 2023 r. do p. Agnieszki Bawor

 

 

 

listopad 2023

1. Alicja, Beata, Celina i Dorota wybrały się na grzyby. Alicja zebrała trzy razy więcej grzybów od Beaty, Beata trzy razy więcej od Celiny, a Celina trzy razy więcej od Doroty. Wiadomo, że razem mają więcej niż 50, a mniej niż 100 grzybów. Ile grzybów ma każda z dziewczynek?

 

2. Asia obchodzi urodziny 30 kwietnia. Ponieważ urodziła się w poniedziałek, od jakiegoś czasu uznaje za swój szczęśliwy dzień ten, w którym trzydziesty dzień miesiąca przypada właśnie w poniedziałek. Rok 2008 rozpoczął się we wtorek. Czy w 2008 roku Asia miała choćby jeden swój szczęśliwy dzień?

 

3. W rodzinie Piotra są cztery osoby. Suma ich lat jest równa 100. Piotr jest o 4 lata starszy od swojej siostry Iwony, a tata jest o 6 lat starszy od mamy. Iwona poprosiła złotą rybkę, żeby cofnęła czas o całkowitą liczbę lat do takiego momentu, w którym Iwona była 6 razy młodsza od mamy. Złota rybka chwilę się zastanowiła i cofnęła czas o 5 lat. Ile lat mają po cofnięciu czasu członkowie tej rodziny?

 

Rozwiązania zadań prosimy składać
do 30 listopada 2023r. do p. Agnieszki Bawor

 


październik 2023


Zad.1.  Olek zapisał trzy ułamki o różnych mianownikach. Potem sprowadził je do wspólnego mianownika równego 12 i dodał. Otrzymał wynik 1. Jakie ułamki mógł zapisać na początku? Podaj 3 różne możliwości.

 

Zad.2. W czasie konkursu uczestnik odpowiada na 10 pytań. Za dobrą odpowiedź uzyskuje 5 punktów. Jeśli odpowie źle na pytanie, to nie tylko nie zyskuje 5 punktów, ale dodatkowo traci jeszcze 3 punkty. Krzyś, który wziął udział w konkursie, zdobył 18 punktów. Na ile pytań odpowiedział dobrze?

 

Zad.3. Ania ma 101 książek, które trzyma na regale z trzema półkami. Najmniej książek ma na górnej półce. Na środkowej ma ich o 14 więcej, a na dolnej o 21 więcej niż na górnej. Ile książek jest na każdej półce?

 

Rozwiązania zadań prosimy składać
do 31 października 2023r. do p. Agnieszki Bawor

 

e-dziennik

Reklama

Wirtualna Gazetka

Aktualności


Dzisiaj jest: Wtorek
7 Maja 2024
Imieniny obchodzą
Benedykt, Bogumir, Domicela, Flawia,
Florian, Gizela, Gustawa, Ludmiła,
Ludomiła, Sawa, Wincenta

Do końca roku zostało 239 dni.
Zodiak: Byk

Akcje w szkole

Odliczanie

Do wakacji pozostało:



© 2011 Szkoła Podstawowa w Trzebownisku. Hosting dostarcza JVMHost.